Što je lasersko uklanjanje tetovaža?
Lasersko uklanjanje tetovaža sve je traženiji estetski postupak, za kojim raste potražnja paralelno s povećanom popularnošću tetoviranja. Po nekim procjenama čak i do polovice osoba koje su se odlučile za tetoviranje tijekom života će se predomisliti i poželjeti ukloniti tetovažu. Tretman laserom ne oštećuje kožu i ne ostavlja ožiljke, razbijajući čestice tinte unutar kože. Tako razbijene čestice boje se putem limfnog sustava apsorbiraju i odstranjuju iz organizma.
Najbolji kandidati za lasersko uklanjanje tetovaža su osobe svjetlije boje kože, budući da kod tamnije puti nakon tretmana postoji opasnost za promjenu boje kože, tzv. diskromije. U tim slučajevima biti će potreban veći broj tretmana kako bi se tetovaža odstranila bez tragova na koži.
Osim toga, potrebno je napomenuti kako uspjeh postupka u mnogočemu ovisi o bojama same tetovaže i načinu na koji je nastala. Najteže se, u pravilu, odstranjuju nove tetovaže, nestručne tetovaže i tetovaže u svjetlijoj zelenoj ili plavoj te tirkiznoj boji. Najlakše se pak odstranjuju crne i crvene tetovaže, te tetovaže u tamnijim nijansama.
Kod svjetlo zelene, svjetlo plave ili tirkizne boje ponekad je potreban i veći broj tretmana za postizanje željenog efekta.
Priprema pacijenta
Nekoliko tjedana ranije preporučuje se izbjegavati dugotrajno sunčanje i boravak u solariju.
Tijek zahvata
Postupak ne izaziva jaču bol, a osjećaj podsjeća na štipanje.
Ovisno o kvaliteti tetovaže, boji kože i boji same tetovaže, ponekad će biti potreban i veći broj tretmana da bi se postigli željeni rezultati.
Tijek oporavka i korisni savjeti
Neposredno nakon zahvata može se pojaviti crvenilo, a koža može biti vruća na dodir. Nekoliko sati kasnije moguća je pojava i sitnih krastica na tretiranom mjestu, no one se povlače već nekoliko dana nakon tretmana.
Važno je krastice ne dirati (a nikako ih samoinicijativno skidati), te pažljivo pratiti upute liječnika i koristiti propisanu dermokozmetiku. Barem mjesec dana nakon tretmana dobro je koristiti zaštitnu kremu s najvišim faktorom tijekom boravka na direktnom suncu te izbjegavati dugotrajno sunčanje.
Moguće je da će se pojaviti svjetliji ili tamniji trag na koži (hiperpigmentacija), no u pitanju je pojava koja je obično prolaznog karaktera.